Слісаренко Олекса

Слісаренко Олекса

  • Дата народження: 28 березня 1891
  • Дата смерті: 03 листопада 1937
  • Місце народження: хутір Канівцевий (нині с. Шипувате Великобурлацького р-ну Харківської області)
    дивитись на карті
  • Жанри:

Український письменник Олекса Слісаренко (повне ім’я: Слісаренко Олексій Андрійович) народився на Харківщині 16(28) березня 1891р. За освітою – агроном. Перші вірші опублікував 1910-го. Протягом кількох років метушився між символістами, експресіоністами, футуристами, панфутуристами та асоціацією комуністичної культури в пошуках власного стилю.

Під час першої світової був мобілізований, за 6 років дослужився до офіцера артилерії, захопився революційними закликами та 1918-го року самовільно покинув фронт і подався до Києва, де зайнявся літературою.

1924-го року виявив перші спроби в написанні прозаїчних творів, видав понад 20 пригодницько-кримінальних новел, оповідань, романів і повістей із захопливим сюжетом на кшталт англійських та американських детективів, але герої Слісаренка – «маленькі», «сірі» люди, які потрапили до буремних революційних подій, які змушують їх зробити рішучий вибір, щось зовсім не притаманне характерові персонажів. Найвизначнішими стали: повісті «Бунт», «Страйк», романи «Чорний ангел», «Хлібна ріка». І хоча його твори виглядали досить привабливо у порівнянні з продуктами інших авторів, але підпав під жорстку критику через недостатнє ідейне навантаження, за боротьбу проти примусової провінціалізації. Намагаючись пристосуватися до вимог нового часу, писав на замовлення, але молох історії вже був готовий поглинути ще одну жертву.

У березні 1930 був громадським обвинувачем на процесі «Спілки визволення України». Та навесні 1934-го, як завжди вночі, його заарештували за «участь у контрреволюційній організації», ув’язнили на 10 років без конфіскації майна: але ж конфіскувати не було чого… Зіслали на Соловки, а 03.11.1937 розстріляли.

19.09.1957р. Верховним Судом СРСР зі Слісаренка О.А. посмертно були зняті всі обвинувачення. Але життя йому, як і багатьом безвинно засудженим, ніхто не повернув…

Твори

Коментарі. Рецензії. Відгуки