Маковей Осип

Маковей Осип

  • Дата народження: 23 серпня 1867
  • Дата смерті: 21 серпня 1925
  • Місце народження: м. Яворів, Львівська область
    дивитись на карті
  • Жанри:

Український письменник і педагог Маковей Осип Степанович народився 27 серпня 1867 року в м. Яворів на Львівщині.

Його світогляд формувався під впливом суспільно-політичної ситуації того часу в Галичині, коли набирав оберту визвольний рух на західноукраїнській території від Австро-Угорської напівколоніальної залежності, що впливав на зростання політичної активності молоді, яка палала бажанням зробити щось корисне для свого народу. Саме до такого передового загону на чолі з Іваном Франком і увійшов Осип.

Щира любов до свого народу, його трагічного та героїчного минулого, прагнення докласти неймовірних зусиль для боротьби за краще майбутнє були провідними у творчості та громадській діяльності О.Маковея.

Перша збірка віршів і поем під назвою «Поезії» з’явилася у 1895 році, за два роки – цикл сатиричних і ліричних поезій «Подорож до Києва», потім: нариси й оповідання «Наші знакомі» (1901); історична повість «Ярошенко» (1905); сатирична поема «Ревун» (1911), що розкрила гнилу натуру псевдопатріотичних політиків Галичини.

Війна 1914-1918 років, під час якої Маковей зазнав усю тяжкість фронтового життя, жорстокість боїв, трагічність долі етнічно споріднених російських та австрійських українців, які мусили стріляти одне в одного. Про це він написав багато віршів та новел, найяскравіше з яких – «Криваве поле» (1921). Взагалі всі повоєнні твори просякнуті анмілітаристським настроєм, протестом проти ненависної для простих людей війни. У поемі «Брати» (1914) дуже поетично і правдиво відображений епізод братерської зустрічі солдатів супротивних армій на полі битви.

Дуже цікавими і своєрідними були сатирично-гумористичні твори О.Маковея, адже він майстерно підмічав смішне, комічне в житті й поведінці людей, міг влучно, стисло й різко дати характеристику обраному для сатири об’єктові.

Помер 21 серпня 1925 у м. Заліщики на Тернопільщині. Велика та різноманітна літературна спадщина О.С.Маковея актуальна і в наш час.

Твори

Коментарі. Рецензії. Відгуки