Освальд-Еккард Бургардт (Юрій Клен) – український поет, літературний критик та перекладач німецького походження народився 4 жовтня 1891 року в селі Сербінівці, що на Вінниччині. Батьки виховували в своїх дітях любов до України, яка прихистила їх і стала другою батьківщиною.

Після закінчення російської початкової школи у селищі Воронівка, гімназії у містечку Славута, навчався на філологічному факультеті (романо-германський відділ) Університету Святого Володимира у Києві. Там зацікавився творчістю Рільке, навіть наукову роботу написав, перекладав російською його вірші.

1918-го року, коли почалася Перша світова війна, Бургардта, як етнічного німця, депортували на Кольський півострів. Життя на Півночі безумовно надало йому великого життєвого досвіду, та що найважливіше: відчуття української свідомості.

20-ті роки стали початком творчості Юрія Клена, коли визначилися особливості стилю, притаманні неокласикам. Але через свою самокритичність він спочатку займався переважно художнім перекладом творів західних авторів на російську. В той час опублікував тільки декілька своїх віршів.

1931-го року Ю.Клен переїхав до Німеччини. Написав декілька творів німецькою, втім туга за Києвом, батьківщиною, не давала йому спокою. Перекладав українських поетів, згодом видав їх окремою збіркою під назвою «Поезія приречених». Нарешті, визнавши себе українським поетом, створив «Попіл імперій», «Прокляті роки», збірку «Каравели». Ці твори пронизані сумом та тугою за батьківщиною.

Кожен письменник має так би мовити, візитну картку. У Юрія Клена це поема «Попіл імперій» (1943-1947рр.) – грандіозний літопис важливих подій ХХ віку, в якому затверджується невідворотність загибелі монархій та диктаторських нацдержав-потвор. Основна думка епопеї: імперії з’являються як наслідок насилля і зникають від внутрішніх суперечок. І взагалі – не мають права на існування.

А поряд з цим – хвилююча, глибока віра в щасливе майбутнє України, яка ґрунтується на осмисленні шляху вітчизни на всіх етапах розвитку, на духовних підвалинах, протилежних силам, що її нищили.

Етнічний німець стає палким патріотом цієї заповітної країни, де дружно уживаються різні нації, впевнений у тому, що українці збудують суспільство, де пануватимуть не насильство і кривда, а любов, справедливість і мирна праця.

Восени 1947 року після тяжкої хвороби Юрій Клен помер у Авгсбурзі.

Твори

  • Акація

    новела
  • Збірка

    збірка, поезія
  • Прокляті роки

    поема
  • Спогади про неоклясиків

    нарис

Коментарі

Коментарі відсутні...

Залишити коментар