Андієвська Емма

Андієвська Емма

Емма Андієвська народилася у м. Сталіно (тепер Донецьк) 19 березня 1931 року. Її мати запорозького роду, але вдома говорили виключно російською мовою. Батько був хіміком-винахідником. Через хворобливість маленької Емми родина змушена була переїхати до Вишгорода, де Емма вперше у віці п’яти років почула українську мову. Батька вбили перед приходом німців до Києва, мати з рештою родини опинилася на Заході. Емма Андієвська жила в Німеччині, Америці. У 4 роки вона склала перший вірш, а у віці 6 років її попросили проілюструвати Боккаччо. Вона також відома малярка.

Перша збірка творів побачила світ у 1951 році. Володимир Державин написав тоді, що дебют Емми Андієвської можна порівняти з дебютом Павла Тичини в Україні та Артюра Рембо на Заході. Половину своїх книжок Емма Андієвська ілюструвала сама. У всіх своїх творах вона втілює іншу реальність, її стиль – це суцільне новаторство. Літературні критики називали її «поетом від Бога». Емоційна сфера поезії апелює до уяви читача, конкретизує абстрактні образи. Проза Андієвської вирізняється складністю. «Роман про добру людину» і «Роман про людське призначення» – це візії Емми Андієвської про Україну.

До літературних досягнень нашої землячки входить 36 поетичних збірок (серед них «Поезія», «Риба і розмір», «Первні», «Наука про землю», «Каварня», «Архітектурні ансамблі») та 8 книжок прози («Подорож», «Тигри», «Джалапіта», «Герострати», «Роман про добру людину», «Роман про людське призначення», «Казки», «Проблема голови»). Емма Андієвська створила понад 17 тисяч картин.

Твори

Коментарі. Рецензії. Відгуки